תקן הגזע לניופאונדלנד

[ תקן הגזע באנגלית ]      [ הורד קובץ תקן הגזע עברית+אנגלית ]

 תרגום תקן ה-FCI מס.50
 
 תאריך פרסום התקן הנוכחי:
 29/10/1996 (ושינויים ב - 6/1997)
 
 ארץ המקור: קנדה 
 שימושים: כלב מזחלות למשאות כבדים, כלב מים.
 סיווג: קבוצה 2 לסוג פינצ'ר ושנאוצר - מולוסוס וכלבי הרים ובקר שוויצריים.
 ללא מבחן עבודה.
 
 סקירה היסטורית קצרה
 מקור הגזע באי ניופאונדלנד ,מכלבים מקומיים וכלב-דוב שחור וגדול מיובא לאי על ידי הוויקינגים אחרי שנת 1100.
 עם בואם של דייגים אירופאים השפיעו גזעים שונים על עיצוב ורענון הגזע, אך התכונות המאפיינות נשארו בתוקף.
 כאשר התחילה ההתיישבות באי בשנת 1610, כלב הניופאונדלנד כבר היה - במידה רבה - בעל המראה האופייני והתנהגותו הטבעית.
 הודות לתכונות אלה, הוא הצליח לעמוד בתנאי האקלים הקשים ביותר ובעוינות הים,
 כאשר גרר מטענים כבדים בחוף או כאשר שימש ככלב הצלה ממים.
 
 הופעה כללית:
 הניופאונדלנד הוא כלב מסיבי, מלא עוצמה , שרירי ובעל תנועות מאוזנות.
 
 פרופורציות חשובות: 
 אורך הגוף מנקודת הכתף עד לנקודת עצם הקשת יותר מהגובה בכתפיים. הגוף קומפקטי .
 אצל הנקבה , אפשר שהגוף יהיה מעט ארוך יותר והוא פחות מסיבי מגוף הזכר.
 המרחק בין הקו העליון בכתפיים עד קו התחתון של החזה הוא מעט יותר מהמרחק מהקו התחתון של החזה עד לרצפה.
 
 התנהגות ומזג:
 הבעתו של כלב הניופאונדלנד משקפת נדיבות ורכות.
 הוא מעורר כבוד, הוא עליז ויצירתי, וידוע בעדינותו האמיתית ובשלוותו.
  

ראש

מסיבי.לנקבה באופן כללי אותו מבנה ראש כמו לזכר אך פחות מסיבי. אזור הגולגולת: גולגולת: רחבה, בעלת קימור חלש ועצם העורף מפותחת מאוד. זווית המצח : מודגש אך אף פעם לא תלול . אזור הפנים: אף גדול, בעל פיגמנטציה טובה,נחיריים מפותחים היטב. צבע שחור אצל כלבים שחורים וכלבים בלבן-שחור, חום אצל כלבים חומים. זרבובית האף: מרובעת באופן מוחלט, עמוקה ויחסית קצרה, מכוסה בשער קצר ועדין וללא קמטים. פינות הפה חשופות אך לא מאוד מוגדשות. שולי הלסת רכות. המנשך: מנשך מספריים או מלקחיים. עיניים: יחסית קטנות ודי שקועות, ממוקמות עם מרחק גדול ביניהן, וללא דלקת הכרום. צבע חום כהה בכלבים שחורים ובכלבים בצבע לבן-שחור, גוונים בהירים יותר מותרים בכלבים חומים. אוזניים:יחסית קטנות, משולשות, מעוגלות בקצוות. ממוקמות די לאחור בצדדי הראש וצמודות לו כאשר מביאים את האוזן קדימה, אצל הכלב הבוגר, היא מגיעה לפינה הפנימית של העין של אותו צד. צוואר: חזק , שרירי, מחובר היטב בין הכתפיים, מספיק ארוך על מנת לאפשר נשיאת ראש בגאווה. הפימה לא תהיה מוגזמת. גוף: מבנה העצם כולו מסיבי. במראה מהצד, הגוף נראה עמוק וחסון. קו עליון מאוזן וחזק מהכתפיים ועד לעכוז. גב: רחב. מותן: חזק ושרירי. עכוז: רחב, בשיפוע של כ - 30 מעלות. חזה: רחב, מלא ועמוק, עם פריסת צלעות טובה. בטן וקו תחתון: כמעת מאוזן ואף פעם לא מוכנס פנימה.

גפיים:

גפיים קדמיות: הרגליים הקדמיות הן ישרות ומקבילות גם כאשר הכלב הולך או נע בריצה קלה. כתפיים: מאוד שריריות ומונחות היטב לאחור. מרפקים: קרובים לחזה. אצילי הרגל(פיסות הרגל): מעט באלכסון. כפות הרגליים הקדמיות: גדולות ובפרופורציה לגוף, מעוגלות יפה ומהודקות עם אצבעות מוצקות וקומפקטיות. ישנם קרומי-שחייה בין האצבעות. גפיים אחוריות: מכיוון שהכוח המניע לצורך גרירת משאות, שחייה וכיסוי יעיל של השטח מאוד תלוי בגפיים האחוריות, צורת האחוריים של הניופאונדלנד היא בעלת חשיבות עליונה. אגן-הירכיים חייב להיות חזק ,רחב,וארוך. ירכיים עליונות: רחבות ושריריות. ברכיים האחוריות: מכופפות היטב אך לא עד כדי מראה התכופפות. ירכיים תחתונות: חזקות ודי ארוכות. מפרקי קרסול: יחסית קצרות, נמוכות, מרוחקות היטב , מקביליות, לא מסובבות פנימה ולא החוצה. כפות רגליים אחוריות: יציבות ומהודקות. טלפיים קטנות (הבוהן): אם היו כאלה, יש להסירן. זנב: הזנב משמש כהגה-כיוון בעת שחייה , לכן הוא חזק ורחב בבסיסו. כאשר הכלב עומד, הזנב תלוי מטה , אפשרי מעט מעוקם בקצה, עד לקרסוליים או מעט מתחתיהם. כאשר הכלב בתנועה או מרוגש, הזנב נשא ישר אחורה עם מעט עיקום כלפי מעלה אך אף פעם לא מעוגל מעל הגב . הזנב גם אף פעם לא מעוגל בין הרגליים. הילוך/תנועה: הניופאונדלנד נע עם הושטת-גפיים קדמיות טובה והנעה חזקה מן האחוריים, וכך מפגין עוצמה ללא מאמץ. טילטול קל של הגב הוא טבעי.בהגברת המהירות, הכלב נוטה לרוץ במסלול יחיד תוך-כדי שמירה על קו עליון מאוזן.

פרווה

שיער לניופאונדלנד פרווה כפולה עמידה במים. הפרווה העליונה היא די ארוכה וישרה ללא סלסול, אפשר מעט גלי. הפרווה התחתונה רכה וסמיכה, יותר צפופה בחורף מאשר בקיץ אך תמיד קיימת אפילו במעט- בחזה ובעכוז. השיער על הראש, הזרבובית והאוזניים הוא קצר ועדין. רגליים קדמיות ואחוריות מנוצות. הזנב מכוסה כולו בשיער ארוך וסמיך, אך אינו מהווה צורת דגל. אין מעודדים גזז ותספורת. צבע: שחור, לבן-שחור, וחום. השחור הוא הצבע הקלאסי. הצבע צריך להיות אחיד ככל האפשר אך גיוון קל של שיזוף מותר. סימנים לבנים על החזה, על קצות-האצבעות ו/או קצה הזנב מותרים. לבן-שחור:גיוון זה בעל חשיבות היסטורית לגזע. הדגם הרצוי של הכיתום הוא : ראש שחור עדיף עם כתם לבן המגיע עד (וכולל) הזרבובית, אוכף שחור עם כיתום סימטרי ,עכוז שחור , ובסיס הזנב שחור. כל שאר חלקי הגוף צריכים להיות לבנים , אפשרי מעט ניקוד שחור. חום: הצבע משתנה מחום-שוקולד לחום-ברונזה. סימנים לבנים על החזה, קצות האצבעות וקצה הזנב מותרים. כלבים בצבע לבן-שחור ובצבע חום נשפטים בכיתות יחד עם הכלבים השחורים.

גודל ומשקל

גובה ממוצע בכתפיים: לזכר בוגר 71 ס'מ (28 אינץ') לנקבה בוגרת 66 ס'מ (26 אינץ') משקל ממוצע בסביבות: 68 קילו לזכר 54 קילו לנקבה גודל מירבי אומנם רצוי אך לא על חשבון סימטריה, בריאות כללית, עוצמת המבנה ותנועה נכונה.

פגמים

כל סטייה מהאמור לעיל ייחשב כפגם , וחומרת שיפוט הפגם יהיה ביחס ישיר עם דרגתו. מראה כללי: רגליים ארוכות מדי, חוסר מוצקות. מבנה הכללי של העצם : מראה נרפה, עצם עדינה. אופי: תוקפנות, ביישנות. ראש צר זרבובית חדה או ארוכה. שולי הלסת העליונה ניכרים. עיניים עגולות, בולטות, עיניים צהובות, מגלות דלקת הכרום מובהק. גב: קמור, רפוי או מתנדנד. זנב קצר, ארוך, עיוות בזנב, קצה הזנב מעוגל מדי. גפיים קדמיות: פיסות הרגליים נמוכות מדי, אצבעות מפושקות, אצבעות מופנות פנימה או החוצה, חוסר קרומי השחייה. גפיים אחוריות: ברכיים ישרות, עקבי "פרה" , עקבי "O” , אצבעות מסובבות כלפי חוץ. הילוך/תנועה: תנועה בצעדים קצרים בלתי יציבים, תנועה תוך כדי גרירת הרגליים, תנועה עקומה, תנועה צרה מדי, תנועה אלכסונית , הצלבת הרגליים הקדמיות, אצבעות הרגליים הקדמיות יותר מדי החוצה או פנימה, הרמת העקבים יותר מדי גבוה, תנועה בצעדי גמל. פרווה: פרווה פתוחה לגמרי, חוסר פרווה תחתונה. פגמים הגורמים לפסילה מזג רע. מנשך תחתון או עליון, לסת מעוותת. פרווה קצרה או שטוחה. כתמים מכל צבע שאינו לבן על כלב שחור או חום. כל צבע שאינו שחור או לבן-שחור או חום. נ.ב. כלבים זכרים חייבים להיות בעלי זוג אשכים עם מראה נורמלי שירדו במלואם לתוך כיס האשכים.
[ חזור לראש הדף ]