הניופאונדלנד - מידע כלליThe Newfoundland or Terranova dog

איך נראה כלב ניופאונדלנד?

הניופאונדלנד , או בקיצור "ניופי" הוא כלב גדול , לרוב שחור, בעל פרווה עשירה ועצמות כבדות. הבעת פניו רגועה , ידידותית ואצילית גם יחד.

מה מקורו של הגזע?

ליד החוף המזרחי של קנדה, על יד חצי האי לברדור, ישנו אי גדול הנקרא ניופאונדלנד. שם היה "כלב הדוב" כלב עבודה של הדייגים: תפקידו היה לגרור רשתות מלאות דגים מן הים לחוף. לכן הניופי הוא שחיין מצויין , חזק, ובין אצבעותיו יש קרום שחיה כמו לברוזים!

האם קיימים עוד צבעים חוץ משחור?

כן , הניופי קיים גם בצבע חום ובלבן-שחור.

איך האופי שלו?

כלב זה נעים הליכות במיוחד, רגוע, ובעל שלווה נפשית יוצאת מן הכלל. הוא כלב משפחתי בכיף, אוהב להיות בקרבת בעליו תמיד , ונמשך לילדים קטנים ומתנהג עמם בעדינות רבה למרות גודלו וצורתו המגושמת. גם כלפי כלבים אחרים הוא סבלני ולא תוקפני כלל. במשך הדורות בחרו מגדלי הגזע לשבח את הגזע לא רק ליופי אלא גם לאופי, ופריט אשר מפגין בתערוכה מזג רע נפסל על ידי השופט באותה מידה כמו פגם גופני הסוטה מחוקי הגזע.

האם הוא כלב שמירה?

לא! ישנם פריטים שמודיעים בנביחה על בואם של זרים, אך לרוב אינם מתריעים כלל על כך. כך או כך כלב הניופי מיד ניגש לברך כל אורח בשלום (אם בכלל התעורר משנתו).

מהו, אם כן , שימושו היום?

קודם כל ולפני הכל - הוא חבר טוב לבעליו וידיד נאמן. בארצות הברית, קנדה ובארצות אירופה שונות הניופאונדלנד משמש ככלב הצלה ממים . ישנם חוגים של אוהבי ניופים המתמחים באילוף לעבודה במים והם מארגנים כיתות לימוד ומבחנים של ממש. כמו כן, הוא מסוגל לגרור עגלות , וגם בספורט זה ישנם חוגי אילוף ותחרויות משמעת. בארץ , לצערנו, הפוטנציאל הספורטיבי של הכלב איננו מפותח - וזה מחוסר ידע שלנו בענפים הנ"ל.

ומה בארץ?

בארץ הניופי הוא כלב משפחתי, מתנהג יפה בבית ואוהב טיולים - במיוחד לים כמובן. בגלל האקלים החם שלנו, ישנם מספר נקודות בעייתיות בגידולו כאן: אין להשאירו בחוץ בקיץ בימים חמים כי הוא מאוד סובל מהחום ומחפש את הקרירות של הרצפה או את הרטיבות של ממטרות בגינה או שלולית הבוץ. הוא זקוק למי שתייה קרירים תמיד ובכמויות נדיבות.וכמובן שהפרוה הסמיכה דורשת טיפול מסור .

כלב כזה גדול - אוכל המון?

יחסית למשקל גופו הניופי דווקא אוכל פחות מגזעי כלבים אחרים , וזה בגלל מזגו הרגוע ושקט. אינו מבזבז אנרגיה ומתנועע לאט , במיוחד בקיץ. אך כמו כל גזע ענק, הוא זקוק למזון באיכות מעולה במיוחד בשלב הגדילה.

האם יש לגזע בעיות בריאות?

כמו בכל גזעי הכלבים הגדולים יש גם בגזע הזה נטייה ל"היפדיספלסיה" , והיום לפי תקנון של מועדון הגזע כל כלב(ה) המשמש(ת) להרבעה חייבים לעבור צילום אגן.

האם נראה לך כי גזע זה מתאים לך אך יש לך שאלות נוספות?

הנך מוזמן לפנות לרכז גידול , למזכירת החוג או לכל חבר ועד אשר פרטיהם מופיעים באתר.
[ חזור לראש הדף ]